Zdrowotne korzyści płynące z dobrego śniadania.

Właściwe śniadanie to podstawa zdrowego odżywiania. To, co przynosi nam zdrowe śniadanie, można zauważyć w ciągu całego dnia, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, a z biegiem lat pomoże nam to również zapobiec niejednej chorobie.

Konsekwencje jedzenia złego śniadania.

Liczby są druzgocące: według badań mniej niż 10% polskich dzieci spożywa śniadanie prawidłowo. Dokładnie rzecz ujmując, liczba ta wynosi 7,5%. Te złe nawyki śniadaniowe są częściowo odpowiedzialne za niepokojący wzrost przypadków otyłości wśród dzieci w naszym kraju. 1 na 3 dzieci w wieku od 2 do 17 lat ma nadwagę, co ma wiele wspólnego z niedoborem lub brakiem śniadań, które jedzą.

Korzyści płynące z dobrego śniadania.

1. Daje nam energię.


Wydaje się to oczywiste, że trzeba to tłumaczyć, ale to prawda: jedzenie śniadania daje nam energię, by stawić czoła całemu dniu. Jedzenie jest naszym paliwem i tak jak samochód bez benzyny nie jest w stanie dojechać tam, gdzie chcemy, tak samo nasze ciało nie będzie w stanie działać, jeśli nie będzie miało wystarczająco dużo energii. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że śniadanie jest pierwszym posiłkiem po wielu godzinach,
Jest to szczególnie ważne w dniach ciężkiej pracy. Kiedy mamy dużo spraw do załatwienia, częściej zdarza się, że pomijamy śniadanie, starając się zdążyć na czas. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie tylko nie okradamy zegara z czasu, ale nasz własny brak energii sprawi, że wykonanie prostych zadań, które w przeciwnym razie wykonalibyśmy z łatwością, zajmie nam więcej czasu. Z drugiej strony, jeśli jesteś jedną z tych osób, które często czują się zmęczone, które przychodzą w środku dnia bez energii i którym trudno jest wykonać niektóre zadania, niezrównoważona dieta i ubogie śniadanie mogą być przyczyną Twoich problemów.

2. Reguluje wagę ciała.


W skrócie można powiedzieć, że jedynym sposobem na spalanie tłuszczu jest spożywanie mniejszej ilości kalorii niż spalamy. Nie oznacza to jednak, że musimy przestać jeść, aby ważyć mniej. Tym bardziej nie oznacza to rezygnacji z jedzenia śniadania, jeśli chcemy schudnąć. Aby schudnąć nie powinniśmy przestać jeść, wręcz przeciwnie, powinniśmy zacząć dobrze się odżywiać. Wśród korzyści płynących z dobrego śniadania jest fakt, że pomaga ono regulować nadwagę, a dzieje się tak z kilku powodów. Jedną z nich jest to, że zapobiega obżarstwu i zachciankom na jedzenie. Czy kiedykolwiek wróciłeś do domu z chęcią otwarcia lodówki? Pomijanie śniadania może być przyczyną tej fizjologicznej potrzeby. Inną korzyścią z jedzenia dobrego śniadania, jeśli chodzi o utratę wagi jest to, że aktywuje metabolizm, pozwalając spalić więcej kalorii w ciągu dnia. Wreszcie, zjedzenie dobrego śniadania sprawi, że będziesz mniej głodny przez cały dzień, dzięki czemu będziesz bardziej syty podczas głównych posiłków i unikniesz przejadania się.

3. Zmniejsza problemy sercowo-naczyniowe.


Według większości badań, tendencja do pomijania śniadań lub słabego pomijania śniadań jest związana z innymi zaburzeniami równowagi dietetycznej i złymi nawykami żywieniowymi. W rzeczywistości osoby, które pomijają śniadanie mają 1,5 raza więcej blaszek miażdżycowych niż ci, którzy je jedzą. Można powiedzieć, że śniadanie, jako jedna z pierwszych rzeczy, które robimy po wstaniu z łóżka, wyznacza nasze nawyki na cały dzień. Pełnowartościowe i zdrowe śniadanie będzie dobrą dźwignią zmiany naszych nawyków życiowych.

4. Poprawia pamięć.


Czy wychodzisz z domu i musisz wracać 2 lub 3 razy, bo zostawiłeś klucze, potem telefon komórkowy, a na końcu portfel? Czy podczas pracy trudno Ci przypomnieć sobie drobne rzeczy, które właśnie zrobiłeś? Być może wszystkie te problemy można rozwiązać dzięki dobremu śniadaniu: wyjaśniamy dlaczego: wśród korzyści płynących z dobrego śniadania można znaleźć poprawę pamięci. Dzieje się tak, ponieważ zjedzenie pełnowartościowego śniadania poprawia pamięć roboczą, czyli aktywność mózgu, która odpowiada za pamięć krótkotrwałą i pozwala nam pracować nad różnymi rzeczami w tym samym czasie, myśląc jednocześnie. W języku potocznym można powiedzieć, że jest to siła mięśni naszego mózgu.
Jeśli nie zjemy śniadania, nasz mózg nie otrzyma całej potrzebnej glukozy, co jest ważne, ponieważ jest ona paliwem dla naszego mózgu. Glukoza w naszym organizmie jest wytwarzana przez to, co jemy, a mózg zużywa do 25% całej glukozy w naszym organizmie. Bez tej glukozy nasza pamięć robocza będzie na minimalnym poziomie, a wraz z nią nasza zdolność do pracy i pamięci.

5. Poprawia koncentrację.


Korzyści płynące z dobrego śniadania obejmują również poprawę koncentracji, co ma wiele wspólnego z tym, co wyjaśniliśmy w poprzednim punkcie. Pamięć jest tym, co pozwala nam pracować jednocześnie nad różnymi rzeczami. Tak jak nasz telefon komórkowy, nasz mózg również pracuje w tle, analizując wszystko wokół nas, ruchy, dźwięki. Jeśli nasz mózg nie jest w stanie tego zrobić, to właśnie wtedy tracimy koncentrację, łatwo gubimy wątek lub cokolwiek nas rozprasza. Dzieje się tak, ponieważ zamiast być w stanie rozwiązać wszystkie te bodźce na raz, nasz mózg wymaga naszej pełnej uwagi jeden po drugim, co uniemożliwia nam rzeczywiste skupienie się na jednym z nich.

6. Zwiększa motywację.


Opuszczanie śniadania lub spożywanie go w niewłaściwy sposób może również prowadzić do drażliwości, zaburzeń równowagi emocjonalnej i nastroju. Łatwiej jest się złościć na pusty żołądek, prawda? Wiemy również, że sposób, w jaki patrzymy na świat, ma wiele wspólnego z naszymi predyspozycjami do jego postrzegania: jeśli jesteśmy szczęśliwi i pozytywnie nastawieni, będziemy widzieć rzeczy w bardziej pozytywny sposób. Jeśli, z drugiej strony, jesteśmy negatywni i źli na świat, jesteśmy bardziej skłonni widzieć negatywną stronę rzeczy. Dobre śniadanie, które odżywia ciało i umysł, może być ostatecznym bodźcem, którego potrzebujemy, aby rozpocząć dzień z najlepszą energią, zmotywowani do stawienia czoła reszcie dnia.

1 thought on “Zdrowotne korzyści płynące z dobrego śniadania.

  1. Najważniejszy posiłek dnia! W moim przypadku dobre śniadanie wpływa na mnie przez większość dnia w pracy.

Comments are closed.