Wędliny – rodzaje i przepisy

Wędliny to przetwory mięsne, otoczone naturalną lub sztuczną osłonką. Cieszą się ogromną popularnością. Często są wytwarzane tradycyjnymi metodami, charakterystycznymi dla danego regionu geograficznego. Obecnie istnieje wiele gatunków wędlin, różnią się składem czy sposobem obróbki.

Biorąc pod uwagę sposób przygotowania mięsa, dostępne są wędliny:

  • Peklowane
  • Solone
  • Wędzone
  • Pieczone
  • Parzone

Mogą być one wytwarzane ze wszystkich gatunków mięsa, w naszym regionie najczęściej stosowane są wieprzowina, wołowina, drób, dziczyzna i konina. Jeśli nie wiesz jak dobrać wędlinę idealną, przeczytaj poniższy artykuł!

Najpopularniejsze rodzaje wędlin

Chociaż przetworów mięsnych jest naprawdę wiele, to szeroki wybór wędlin znajdziesz na: https://www.kaufland.pl/asortyment/swieze-artykuly/wedliny.html.

  • Szynka – szynka to termin pierwotnie określający wyrób pozyskiwany z odciętej tylnej półtuszy wieprzowej. Obecnie możemy jednak spotkać szynki, wytwarzane z innych rodzajów mięs, np. drobiowe lub wołowe. Podstawową metodą wyrobu szynki było po prostu solenie, które pozwalało na zachowanie świeżości mięsa przez długie miesiące. Z czasem opracowano również suszenie i wędzenie, które znacząco oddziałują na smak i zapach. Szynka jest dobrym źródłem białka zwierzęcego, ponadto chude mięsa są niskokaloryczne.
  • Kiełbasa – to zmielone mięso (lub podroby) z dodatkiem ziół i przypraw. Pierwsze wyroby tego typu były wspomniane już w Odysei Homera, czyli w VIII w. p.n.e. Polskie kiełbasy są znane i cenione na świecie od XIV wieku. Ze względu na warunki klimatyczne, były one utrwalane przez wędzenie, w przeciwieństwie do kiełbas śródziemnomorskich, które były suszone. Żywotność kiełbas zależy od zawartości wody (im bardziej sucha kiełbasa, tym wyższa trwałość). Właśnie dlatego dzielimy je na: trwałe (np. Kabanosy, kiełbasa sucha myśliwska), półtrwałe (polska, jałowcowa), nietrwałe (biała, śląska).
  • Schab – ten typ mięsa jest pozyskiwany z odcinka piersiowo-lędźwiowego tuszy wieprzowej. W Polsce ta wędlina cieszy się ogromną popularnością. Wiele osób decyduje się na samodzielne pieczenie surowego schabu, jednak jeśli nie chcemy go przygotowywać, możemy kupić gotową wędlinę w plasterkach,
  • Salami – to rodzaj suchej, długo dojrzewającej kiełbasy, z dodatkiem słoniny i przypraw. Wbrew obiegowej opinii, rzadko powstaje z mięsa osła – częściej produkuje się je z wieprzowiny. Wywodzi się z Włoch, jednak jego produkcja szybko upowszechniła się także na północy Europy.
  • Polędwica – ta wędlina powstaje z mięśni, znajdujących się na grzbiecie zwierzęcia. Może być produkowana ze wszystkich rodzajów mięsa, w tym ryb. Polędwica, podobnie jak schab, często jest samodzielnie pieczona w domach.