Specjalistyczne diety a zdrowe odżywianie – nie podążaj ślepo za modą!

Zbilansowana dieta, produkty ekologiczne, zdrowy tryb życia – te pojęcia zyskują na popularności z roku na rok. Słyszymy o nowych dietach jak chociażby ketogeniczna, o konieczności unikania glutenu czy laktozy – jednak czy każdy może stosować to jak chce, kiedy chce i bez obaw o zdrowie? Co chwila spotykamy spoty reklamowe w telewizji i internecie, widzimy posty sponsorowane u celebrytów na temat różnych diet, jednak korzystanie z nich niesie za sobą pewne konsekwencje.


Jednak jak nie dać się omamić mediom? Jak wybrać zdrową dla siebie dietę i nie iść bezmyślnie drogą diety bez przygotowania i wiedzy?


Najważniejsze jest to, by nie wybierać diety tylko dlatego, że jest ona modna. Dieta bez laktozy musi być stosowana typowo przez osoby, których organizm nie trawi laktozy i spożywanie jej wpływa negatywnie na zdrowie. Odstawienie laktozy czy pokarmów mlecznych przez całkowicie zdrowe osoby jest niewskazane i nie przyniesie żadnych pozytywnych efektów. Tak samo jest z dietą bezglutenową. Żona jednego z najpopularniejszych polskich piłkarzy na swoim Instagramie, gdzie śledzą ją miliony użytkowników promuje dietę bezglutenową. Jednak czy jest ona dla każdego? Czy jest sens stosowania produktów bezglutenowych przez osoby, których organizm normalnie trawi gluten? Absolutnie nie.


O ile stosowanie diety bez laktozy czy bezglutenowej nie jest bardzo szkodliwe i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia to z goła odmienna sytuacja jest z dietą ketogeniczną. Bardzo popularyzowana ostatnio dieta jest dietą specjalistyczną. Polega ona na odstawieniu węglowodanów i skupieniu się na bardzo ciężkim, mięsnym, białkowym jedzeniu. Bez ważnego celu sportowego czy sylwetkowego może być ona bardzo niebezpieczna. Bez odpowiedniego przygotowania i celu nie powinno się jej stosować. Tak samo nie można przesadzić z długością jej stosowania, gdyż organizm nie otrzymuje w niej wiele ważnych i potrzebnych składników do funkcjonowania. Najgorsze z tego wszystkiego jest to, że diety ketogeniczne zostały wyprodukowane przez firmy zaopatrujące klientów w żywność pudełkową i wiele osób idzie ślepo za tą modą korzystając z diety ketogenicznej.


Jak więc się odżywiać?


Jeśli posiadasz cel sportowy lub sylwetkowy to niezbędna będzie wizyta u dietetyka, który dopasuje nie tylko odpowiedni rodzaj diety, ale także kaloryczność i ilość posiłków. Warto podejść z założenia, że lepiej zapłacić niewielkie pieniądze dietetykowi, który lata się szkolił w danym temacie niż samemu marnować czas i ślepo wierzyć wpisom w internecie, które może i mówią prawdę, ale niekoniecznie muszą być dostosowane do indywidualnie Twojej osoby.


Jeśli chcesz po prostu zdrowo się odżywiać, nie masz celów sportowych, wytrzymałościowych i sylwetkowych, to skoncentruj się na częstym jedzeniu – 5 posiłków dziennie. Unikanie śniadań czy kolacji przynosi odwrotny efekt niż byśmy chcieli. Dodatkowo włączanie do posiłków owoców i warzyw oraz odpowiednie nawodnienie – stary, dobry klucz do zdrowego odżywiania nadal jest aktualny.